Вчителям

Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Сделано на Padlet










 Науково-методичний навіггатор з проблемної теми по основам здоров’язбереження 





 10 особливих книжок про особливих дітей
         Донедавна в українській літературі панувала політика "непомічання" особливих дітей, яку можна спостерігати у звичайному житті.

        Лише в останні роки стали з’являтися спочатку переклади, а відтак і тексти українських письменників – подекуди ще стилістично й сюжетно незграбні, проте надзвичайно важливі.
        "Українська правда" пропонує десять книжок для дітей та підлітків, які порушують тему інклюзивності. 


                                        ДЛЯ ТИХ, ХТО ВЧИТЬСЯ ЧИТАТИ (4+)

                          "Білосніжка" (пер. із італ. Ганна Усатенко, "Дивогра", 2016)
     Цього року в Україні з’явилося видавництво "Дивогра", що спеціалізується винятково на книжках і товарах для дітей із особливими потребами. Перша їх ластівка – італійська книжка-картинка "Білосніжка" з ілюстраціями Томмазо Д’Інкалчі.
    Її особливістю є спрощений текст (усі речення в теперішньому часі, прості, короткі, розміщені в один рядок), де всі слова дублюються піктограмами міжнародної системи символів PCS (picture communicational symbols).
    Таким чином дітям із особливими потребами (дислексією, розладами спектру аутизму, іншими особливостями психічного та фізичного розвитку) легше оволодіти навичками читання. 


     Ілюстрації виконано в м’яких пастельних тонах, малюнки доповнюють емоційний рівень тексту.  Італійська книжка-картинка "Білосніжка" з ілюстраціями Томмазо Д’Інкалчі. 


        Особливістю книжки є спрощений текст, де всі слова дублюються піктограмами. 

                                                   ДЛЯ ТИХ, ХТО ЧИТАЄ САМ (7+)

              "Авіа, пташиний диспетчер" Оксани Лущевської ("Грані-Т", 2014)
       Головний герой повісті Оксани Лущевської – голуб Авіа. У нього травмоване крило, тож літати, як раніше, він не може. Утім, голуб не ставить на собі хрест: Авіа планує переквалікуватися з пілота на пташиного диспетчера, щоб і далі працювати й не відчувати себе неповноцінним.
       Місяці напруженого навчання, тренування – й ось голуб-каліка стає відомим авіадиспетчером у найголовнішому аеропорті країни, про нього знімають репортажі, й навіть найбільші лиходії пташиного світу не зможуть похитнути його віру в себе.
       Бонус видання – дотепні й оригінальні ілюстрації Віолетти Борігард, завдяки яким навіть найбільші нечитайки захочуть дочитати повість самостійно. 


                             "Дві бабуськи в незвичайній школі, або Скарб у візку" Лариси Ніцой  ("Самміт-книга", 2016)
       Пригодницька повість для підлітків (середній шкільний вік): пошуки загубленого скарбу у старій школі, таємниці, викрадені вчителі, злочинці й реальна небезпека.
       Герой у візку, Олежка, – дуже розумний, саме він дізнався про скарб й відтак розгадав більшість таємниць старої школи. Чому це зміг? Бо йому нічого робити, крім як читати (так одного разу каже сам Олежка).
       З одного боку, людина у візку тут викликає повагу завдяки розуму, набутому з книжок, і сміливості, на яку не всі здорові зважаться.
       З іншого боку, життя у візку зображено легко й невимушено: ніяких проблем із ліфтами й пандусами, пересуванням – натиснув кнопку на суперсучасному візку й поїхав. Ніяких складнощів із ровесниками, навпаки: всі Олежку люблять і поважають, чекають у гості. Проте світ у візку, на жаль, не такий веселковий, і читачі можуть бути введені в оману.
       Так само відводять від головної лінії абсолютно гротескні персонажі двох бабусь. Одна з них тільки й думає про те, як усіх нагодувати, друга весь час тільки те й робить, що тренується.
       Такі ж неправдоподібні образи найкращих друзів Олежки – Васі (дівчинка) і Люби (хлопчик). Звісно, на тлі карикатурно тупуватих персонажів легко виділятися розумом, проте чи потрібно це герою у візку? 


             Пошуки загубленого скарбу у старій школі, таємниці, викрадені вчителі, злочинці й реальна небезпека - у цій книзі є все, що цікаво підлітку.



                                                   ДЛЯ ВПЕВНЕНИХ ЧИТАЧІВ (11+)

                        "Загадковий нічний інцидент із собакою" Марк Геддон ("КСД", 2016)
       Цей роман, який був неодноразово відзначений престижними преміями, українською переклали двічі – у 2010-му в "Кальварії" (переклад Лотти Мейдз), й у 2016-му в "КСД" (Анастасія Рогоза).
      Це історія 15-річного Крістофера, який страждає на синдром Аспергера (високофункціональна форма аутизму), написана від першої особи.
     Починаючись як детектив, "Загадковий нічний інцидент із собакою" все більше перетворюється на психологічний роман, де усі герої переживають неймовірно складні часи й невідомо, кому більше співчувати, – хлопцю, для якого нестерпним є будь-який дотик, матері, яка так виснажена, що кидає сім’ю й два роки мучиться докорами сумління, чи батькові, який робить необачну помилку й назавжди втрачає довіру єдиної дитини.
     Крістофер дуже розумний, має хист до точних наук і пише книжку про своє розслідування вбивства собаки, однак будь-які соціальні взаємини є для нього справжньою мукою. "Звичайні" люди вважають дивацтвом те, що хлопець уникає жовтого й коричневого, а у страви додає червоний барвник.
     Те, наскільки світ несправедливий до особливих дітей, розумієш наприкінці, коли Крістофер розповідає читачам про свою найзаповітнішу мрію: щоб Землею поширився смертельний вірус, внаслідок якого живими лишилися б тільки такі, як він, особливі. Тоді б ніхто його не торкався, не потребував комунікації й всі жили б у злагоді, оскільки б розуміли потреби одне одного.
     Попри все, книжка вийшла дуже життєствердна і її варто прочитати кожному підлітку бодай для того, щоб помічати інакшість і толерувати її. 


       Цей роман був неодноразово відзначений престижними преміями, українською переклали двічі.


                       "Метелики в крижаних панцирах" Оксани Радушинської ("ВСЛ", 2015)
       Повість "Метелики в крижаних панцирах" розповідає про 15-річну Ярину, яка втратила в автомобільній аварії батьків і сама ледь вижила.
       Дівчина пересувається в інвалідному візку, але це не єдина її проблема. Є ровесники, з якими треба наново будувати стосунки, виходячи з нових реалій і нового місця проживання. Є родичі, які ненавидять Ярину.
       На противагу цьому всьому є казковий принц на білому коні, ладний пожертвувати заради дівчини стосунками з батьками, забезпеченим майбутнім і навіть найпершими дівчатами на районі.
       Оксана Радушинська дуже правдиво описала внутрішній світ і переживання неповносправного підлітка. Утім, сюжет у багатьох місцях провисає: починаючи від неправдоподібної зустрічі головних героїв і завершуючи надміру солодкавим гепі-ендом.
       Хоч історія Ярини-Попелюшки виглядає дуже красиво й хотілося б, щоб ця казка була реальністю, але читача не покидає наприкінці відчуття штучності. 


            Оксана Радушинська дуже правдиво описала внутрішній світ і переживання неповносправного підлітка.


                            "Марта з вулиці святого Миколая" Дзвінки Матіяш ("ВСЛ", 2015)
          Інклюзивність не є основною темою книжки Дзвінки Матіяш, проте героїня у візку настільки харизматична, що не думати про її особливі потреби вкрай важко.
         У 13-річної Марти є старша подруга – Поліна. Жінка пересувається у візку й живе не на першому поверсі. Щоб вийти на вулицю, тобто виїхати, їй потрібна допомога. Проте у себе вдома Поліна практично не обмежена в русі, вона ганяє на візку так, як не всі зі здоровими ногами.
         Дзвінка Матіяш у книзі "Марта з вулиці святого Миколая" описує правдиве життя людей у візку, прикрашаючи його хіба там, де Поліні не зраджує оптимізм. Персонаж її книжки – приклад того, як не вішати носа навіть тоді, коли, здається, є всі для цього підстави. 


        Інклюзивність не є основною темою книжки Дзвінки Матіяш, проте не думати про особливі потреби головної героїні вкрай важко.


                           "Хто проти суперкрутих?" А. Аудгільд Сульберґ
                    (переклад із норвезької Наталя Іваничук, "ВСЛ", 2016)
        Головна героїня повісті "Хто проти суперкрутих?" – 12-річна школярка Анне Беа. У неї особлива зовнішність: дівчина страждає на альбінізм.
        Школярі поділені на "касти", і Анне Беа серед "упосліджених": з неї насміхаються через її зовнішній вигляд і дуже поганий зір. Найбільше бажання Анне Беа – стати "нормальною" або хоча б невидимою, не виділятися, не привертати уваги своєю зовнішністю.
        Симпатична й талановита дівчина стає зацькованою й тихою, невпевненою в собі істотою. Не помічає "вад" дівчини тільки Нільс, вірний і єдиний друг Анне Беа.
        Ця повість – про те, як перетворити свою особливість на родзинку: з того, чого соромишся, зробити те, чим пишаєшся. Допомагають три речі: 1) вдало підібрані аксесуари; 2) надійні друзі; 3) талант.
        Звісно, за всім цим стоїть потужна сила волі, адже дівчині доводиться подолати свої найбільші страхи, ще й кинути виклик "суперкрутим". 


          Ця повість – про те, як перетворити свою особливість на родзинку.


                               "Диво" Р. Дж. Палассіо (пер. із англ. Світлани Колесник, "Віват", 2016)
         Герой роману Р. Дж. Палассіо – 10-річний хлопчина Огест. Його особливість – спотворене внаслідок вроджених патологій і численних пластичних операцій обличчя. Обличчя, від якого одним стає ніяково, іншим – страшно, багато хто відчуває відразу й навіть ненависть.
        Огест не має ілюзій щодо своєї зовнішності, за своє життя він удосталь натерпівся – болю, знущань, несправедливого відторгнення.
        "Диво" розкриває непривабливі сторони інклюзивного навчання: за рік, який Огест провчився зі "звичайними" дітьми у "звичайній" школі, хлопець пізнав усі радощі й біди спілкування з ровесниками. У нього з’явилися справжні та фіктивні друзі, до нього ставилися як до хворого на проказу, його жаліли, ненавиділи, проти нього плели інтриги, в яких брали участь навіть дорослі.
         Залишитися собою у шкільному пеклі Огестові допоміг міцний внутрішній стержень, безумовне прийняття рідних і друзів, розум і почуття гумору. Що важливо, авторка показує не лише точку зору Оггі, але й інші сторони конфліктів. Адже порозуміння можливе лише у випадку, коли всі сторони слухають і чують одне одного. 



       Ця книжка про те, що порозуміння можливе лише у випадку, коли всі сторони слухають і чують одне одного.


                                            ДЛЯ МАЙЖЕ ДОРОСЛИХ ЧИТАЧІВ (15+)

                                       "До сивих гір" Оксани Сайко ("Піраміда", 2015)
      Ця повість також торкається теми зовнішніх вад. Головна героїня, 15-річна Яська, має горб і славу не дуже "мудрої". Вона живе у селі з батьком, мачухою і зведеним братом. Мати її померла.
     Яська звикла до того, що всі насміхаються з її горба, вважають її дурненькою, знущаються – як домашні, так і чужі. Усе життя дитина живе з розумінням, що інакше бути не може, що фізичне й емоційне насилля – це порядок речей. І що єдиний можливий спосіб заробітку для неї – старцювання під церквою.
     Усе змінюється, коли Яська, несправедливо побита батьком, уперше тікає з дому. Вона зустрічає Михайла, старшого чоловіка, який стає дівчині другом і наставником. За таких обставин легко сплутати вдячність і повагу з коханням, правда ж?
     Повість на диво чесна: ніхто не може допомогти дівчині, крім неї самої. Михайло помирає, Яська може змінити своє життя, лише порвавши з тими, хто її ображає. Втеча не провіщає дівчині нічого доброго: її вже намагалися зґвалтувати, тепер же Яську нікому захистити. Фінал відкритий – принаймні вона спробувала вирватися із зачарованого кола. 


      Повість на диво чесна: ніхто не може допомогти дівчині, крім неї самої.


                           "140 децибелів тиші" Андрія Бачинського ("ВСЛ", 2015)
     Зачин повісті характерний для масліту з його повсякчасним балансуванням між гострою соціалкою і сльозоточивою мелодрамою: талановитий хлопчик, який мріє стати музикантом, сім’я потрапляє в автомобільну аварію, виживає Сергій, та й той втрачає слух.
     Головний герой "140 децибелів тиші" потрапляє в інтернат, де в нього з’являється близький друг – Яринка. Дівчинку заради пенсії з інвалідності забирає звільнений із в’язниці батько, Сергій хоче врятувати подругу й потрапляє на вулицю, де мусить протистояти банді місцевих кишенькових злодіїв.
    Внутрішній світ львівського соціального дна зображено без прикрас, не залишається ілюзій і щодо майбутнього глухонімих підлітків, членів банди Саньки Глухаря. Мало кому пощастить так, як Сергієві, в якого є талант до музики.
    Усі Сергієві нещастя – результат дії злого фатуму й наслідок його глухоти й німоти. Бачинський, який є лауреатом "Дитячої книги BBC 2015", показує, як непросто людям із особливими потребами досягти елементарного – порозуміння. 


       Бачинський показує, як непросто людям із особливими потребами досягти елементарного – порозуміння.






       

                        Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек 

      "Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя" (жовтень 2017)

       Поняття «Здоровий спосіб життя» ще зовсім недавно увійшло у наш лексикон. Зрозуміло, що на протязі всього життя кожна людина намагається жити так, щоб бути щасливою, щоб не хворіти, займатись улюбленою справою, проводити свій час разом з близькими та рідними, тощо. Тобто вже десь на інтуїтивному рівні кожен розуміє поняття здорового способу життя одинаково, але і водночас по своєму. 

     

       Давайте спробуємо визначити, що ж таке поняття «Здоровий спосіб життя» і що воно в собі несе. Що таке здоровий спосіб життя? Якщо говорити мовою сухих визначень, то здоровий спосіб життя – це спосіб життєдіяльності, спрямований на збереження та покращення здоров’я людей. Або ще одне: Здоровий спосіб життя – спосіб життя людини, який спрямований на профілактику хвороб і зміцнення здоров’я. Загалом, поняття «Здоровий спосіб життя» однозначно поки ще не визначено. Представники філософсько-соціологічного напряму розглядають здоровий спосіб життя як глобальну соціальну проблему, складову частину життя суспільства в цілому. Але безперечно одне – здоровий спосіб життя – це не просто комплекс оздоровчих заходів, а стан душі людини, її життєва філософія! Це система переконань, яка зачіпає всі сфери її життя: сімейну, соціальну, творчу, тощо. Вона не тільки допомагає забезпечити гармонійний розвиток та зміцнює здоров’я, але й підвищує рівень самого життя.



                            Що включає в себе поняття здорового способу життя? 
     Основними елементами здорового способу життя є: 
- правильний режим праці та відпочинку; 
- правильне харчування; врегульований режим дня; 
- активне проведення часу; заняття спортом; 
- відмова від шкідливих звичок; загартовування; 
- масаж, тощо. 
    З’єднати всі ці компоненти воєдино відразу може видатись нелегкою справою. Однак це цілком реально. Обов’язковою умовою здорового способу життя є правильно складений режим праці та відпочинку. Праця людини різноманітна. Вона включає в себе і розумову, і фізичну діяльність людини і являє собою, з одного боку, зміст життя, а з іншого – етапи вдосконалення розумового, духовного та фізичного розвитку особистості. Однак для того щоб правильно побудувати свою діяльність і забезпечити високу працездатність, уникаючи при цьому перевтоми, необхідно передбачити чергування різних видів діяльності і відпочинку, виходячи із загальних фізіологічних закономірностей функціонування організму. Щоб даремно не витрачати сили і час, необхідно, щоб будь-яка діяльність була планомірною. Плановість дозволить рівномірно розподілити роботу, уникнути зайвого перевантаження і втоми. Вільний час можна проводити, в залежності від інтересів, у світі мистецтва, літератури, техніки, спорту. З одного боку, це переключення видів діяльності, а з іншого розширення кругозору, один із шляхів самовдосконалення. Важливо, щоб у вільний час був присутній компонент активних дій. Займатися спортом слід не рідше двох разів на тиждень по 2-3 години. 
       Періодичне чергування неспання і сну також є одним із проявів біологічних ритмів. Сон – це відпочинок. Тривалість сну повинна бути не менше 7-8 годин, а кращий час для сну – з 22 до 6 години ранку. Процеси гальмування в корі головного мозку, що виникають під час сну, необхідно вранці замінювати процесами збудження, які стимулюються зарядкою, сніданком, прогулянкою. 
    Вплив шкідливих звичок на здоров’я людини Здоровий спосіб життя передбачає виключення або зведення до мінімуму факторів, що негативно впливають на здоров’я людини. До факторів, здатним завдати непоправної шкоди здоров’ю людини, її розумовому і духовному розвитку, відносяться такі шкідливі звички: паління; вживання спиртних напоїв; вживання токсичних і наркотичних речовин. Тому для того, щоб зберегти і покращити своє здоров’я, необхідно знати про небезпеку шкідливих звичок, не допускати їх виникнення і вміти з ними боротися.

 

 




 Матеріали для проведення Першого уроку    у 2017/2018 навчальному році



                          Орієнтовні теми для проведення
              першого уроку у 2017/2018 навчальному році

1-4 класи

  • «Україна на карті Європи»
  • «Ми – діти європейської родини»
  • «Ми – діти Європи»
  • «Добре тому жити – хто вміє дружити»
  • «Моя Україно! Ти мати єдина на всі покоління й віки…»
5-9 класи

  • «Я – громадянин України – європейської країни»
  • «Україна – Європа: історичний і культурний діалог»
  • «Європейське майбутнє України»
  • «Чи знаєш ти Європу? Допоможи Європі дізнатися про тебе!»
  • «Україна в сім'ї європейських народів»
  • «Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну!»
  • «Європеєць – в Україні, Українець – в Європі»
  • «Під синьо-жовтими прапорами України та Євросоюзу»
  • «Історія Нескорених: наші земляки – учасники Революції Гідності»
  • «Герої Небесної Сотні на захисті європейських цінностей»

10-11 класи

     
                  


                   Методична скарбничка.
              І це дійсно так . В фонді нашої  шкільної бібліотеки і справді є скарби. Це книги придбані та збережені бібліотекою на протязі існування школи-інтернату для дітей з вадами слуху. 


          Федір Андрійович Рау (1868-1957) - видатний діяч у галузі навчання і виховання дітей з вадами слуху та мовлення. Великою заслугою Ф. А. Рау вважається створення ним першого дошкільного закладу для глухих дітей, яке було відкрито в 1900 р в Москві.
    Ф. А. Рау спільно з Ф. Ф. Рау створив методику навчання глухих вимові, яка досі служить посібником для студентів і вчителів.
  Все життя Ф. А. Рау, вчителя, професора, доктора педагогічних наук,  була нерозривно пов'язана з розвитком  сурдопедагогіки. Він зіграв важливу роль у підготовці наукових та вчительських кадрів, створенні літератури з методики навчання глухих усного мовлення та підручників для початкового навчання (букварів).
                 В бібліотеці є такі книги: 
- Е. Ф. Рау, В. И. Рождестенская "Исправление недостатков произношения у школьников", 1969г.
- Ф. Ф. Рау "Формирование устной речи у глухих детей", 1981г.
- Ф. Ф. Рау "Устная речь глухих", 1973г.
- Ф. Ф. Рау, Н. Ф. Слезина "Организация работы по технике речи в школе глухих (планирование)", 1967г.
- Ф. Ф. Рау, Н. Ф. Слезина "Методика обучения произношению в школе глухих", 1981г.


     Книга про результати наукових досліджень в області дефектології і суміжних наук, а також узагальнення досвіду виховання і навчання учнів спеціальних шкіл під редакцією 
О. І. Д’ячкова "Основы обучения и воспитания аномальных детей", 1965р.
- Томилова М. А. "Развитие самостоятеьной речи у глухонемых учащихся", 1952г.
- Боскис Р. М. "Глухие и слабослышащие дети", 1963г., "Основы специального обучения слабослышащих детей", 1968г.
        Чудова книга нашої землячки, яка народилась в 1914 році в селі Велика Білозірка, Ольги Іванівни Скороходової "Как я воспринимаю и представляю окружающий мир", 1956р. Це розповідь людини, яка у 5 років після тяжкої хвороби залишилась на все життя сліпою і глухою. 


- "Обучение и воспитание глухих детей", 1963г. под редакцией С. А. Зыкова.
- Гольдберг А. М. "Вивчення глухих дітей у процесі навчання і виховання", 1972р.
- Кузьмина Н. И., Рождественская В. И. "Воспитание речи неговорящих детей-алаликов", 1966г.





    Ці  книги, та багато інших. розраховані на вчителів, вихователів і працівників КЗ ЗСЗШІ "ДЖерело".




Велике щастя, коли тебе розуміють.
      Видатний    сурдопедагог  І.А.Соколянський  писав:  «Ігнорування  жестової  мови  глухої  дитини  в  дошкільний  і  шкільний  період — це  найважчий  злочин. В  основі  будь-якого  читання  лежить  слово,  що  виблискує  всіма  барвами,  всіма  відтінками  відчуттів,  всім  багатством  людської  душі  і  інтелекту.  Донести  це  слово  до  нечуючого  через  жестову  мову ,  яка  має  в  своєму лексичному  складі  емоційно  виражений  жест -є  чи  не  найважливішим  чинником  залучення  дитини  до  читання,  формування  його  читацької  культури.

      В шкільній бібліотеці КЗ ЗСЗШІ "Джерело" представлена книжкова виставка "Велике щастя, коли тебе розуміють". На виставці можна ознайомитись з такими книгами:
- Світлана Кульбіда "Українська дактилологія", про зародження і розвиток дактилології. В книгі представлені різні зразки дактильних абеток та подані практичні рекомендації щодо якісного оволодіння дактильним мовленням.
- Зайцева Галина Лазарівна "Дактилология. Жестовая речь" про структуру і функціювання в комунікативній діяльності глухих дактильної і жестової мови. 
- Н. Іванюшева "Мимико-жестикуляционная речь". Книга розрахована на чуючих, бажаючих вивчити жестову мову.
- Наталія Іванюшева та Світлана Кульбіда "Українська жестова абетка". Цей посібник для тих, хто хоче навчитися гарно користуватися українськими літературними жестами, знати слова і предмети, які вони позначають.


 

           

 ТЕКА сучасних українських письменників 

Офіційна сторінка письменниці Галини Тарасюк: http://tarasyuk.info
Офіційна сторінка письменниці Забужко Оксани: http://zabuzhko.com/ua
Сайт письменника Юрія Андруховича: http://andruhovych.info/
Офіційний сайт Сергія Жадана: http://zhadan.info/
Сайт братів Капранових: http://www.kobzar.com.ua/
Домашня сторінка Марини Соколян: http://www.msokolyan.narod.ru/
Офіційний сайт Василя Шкляра: http://shkliar.com.ua/
Персональний сайт Запорізької письменниці Брацило Марини: http://bratsylo.com.ua/
Персональний сайт письменниці Пагутяк Галиниhttp://pahutyak.com/

Офіційний сайт письменника з Дніпропетровська Дмитра Бондаренка: http://www.dmytro-bond.narod.ru/

Офіційний сайт письменника Олеся Бердникаhttp://berdnyk.com.ua/

Офіційний сайт письменника Анатолія Гарматюкаhttp://garmatiuk.org/
Офіційний сайт письменника-фантаста Олександра Левченкаhttp://levch.ho.ua/index.html

 

ДЕСЯТЬ ПОРАД КЛАСНОМУ
КЕРІВНИКОВІ

(зі «100 порад учителеві» В.О.Сухомлинського)

Пам 'ятайте:

  • ми маємо справу з найскладнішим, неоціненним, найдорожчим, що є в житті, — з людиною. Місія школи боротися за людину;
  • об'єкт нашої праці — найтонші сфери духовного життя особистості, яка формується, — розум, почуття, воля, переконаність, самосвідомість;
  • виховувати людину — це передусім знати її душу, бачити та відчувати її індивідуальний світ. Справжнє виховання — це самовиховання;
  • немає в дитини нічого такого, що вимагало б від педагога жорстокості. Не давайте прорости в своїй душі насінню зневіри в людину, підозріливості;
  • немає якихось єдиних для всіх школярів передумов успіхів у навчанні. І саме поняття успіхи у навчанні — річ відносна: для одного високий рівень, для іншого й середній рівень — велике досягнення;
  • успіх у навчанні — це стежка, що веде до того куточка дитячого серця, в якому горить вогник бажання бути гарним. Бережіть цю стежку і цей вогник;
  • слово — могутній борець за людську душу. Створюйте інтелектуальний фон для запам'ятовування, заучування, збереження в пам'яті програмного матеріалу. Дитина стає байдужою, несприйнятливою до слова, якщо слово не живе в її душі як засіб творчості, якщо вона тільки заучує чужі думки, і не творить своїх та не виражає їх словами. Бійтесь байдужості, бійтеся згаслого погляду дитини! Навчіть її активно, пристрасно ставитися до слова;
  • спонукайте учнів до читання — найважливішого рятівного засобу для успішного навчання. Ніяке захоплення не принесе користі, якщо воно не зачіпає думки, душі, серця. Перше захоплення — це має бути захоплення книжкою;
  • доброзичливість, розумна доброта — ось що має бути атмосферою життя дитячого колективу, головним тонусом взаємовідносин педагога і дітей. Якщо ви навчили свого вихованця відчувати людину серцем, ваша доброзичливість здатна творити чудеса;
  • уміння володіти собою, тримати себе в руках—одне з найбільш необхідних умінь, від якого залежать і успіх діяльності педагога, і його здоров'я.

Золоті правила класного керівника
1. Бути особистістю, до якої діти тягнутимуться.
2. Вчитель повинен викликати любов і повагу дітей до себе. А це можливо, коли він сам любить, поважає та піклується про кожну дитину, й у стосунках з нею чесний і відвертий.
3. У вчителя не має бути „любимчиків”, тоді дитина прислухатиметься до порад такого вчителя, виконуватиме його прохання, ділитиметься з ним найсокровеннішим.
4. Учитель має бути веселим, жартами підтримувати і заохочувати позитивне. Це наближає його до дітей і зберігає його серце та нерви у порядку.
5. Вчитель повинен правильно використовувати свій час, щоб поповнювати запас енергії завдяки природі, мистецтву.
6. Вчителю слід завжди бути доброзичливим. Немає в дитині нічого такого, що вимагало б жорстокості. Зло перемагають добром, любов’ю. Вчитель повинен бажати дитині лише добра, виховувати в неї добро своїми власними вчинками, і вона відповість тим самим.
7. Учителю варто читати більше наукової літератури. З такою людиною дітям завжди цікаво.
8. Завдання вчителя, як особистості: „знайди себе в собі”, підкори себе собі, оволодіти собою і допомогти дітям зробити те саме.
9. Учитель повинен володіти мистецтвом індивідуальних бесід з дитиною, вміти вислухати її, підтримати в ній вогник самоповаги.
10. Класний керівник має створити доброзичливий учнівський колектив, в якому кожна дитина пам’ятає, що поруч з нею людина, з інтересами якої треба рахуватися.
11. Педагог має бути річкою, в якій зливається гаряче серце й холодний розум, не допускати поспішних, непродуманих рішень, не залежати від настрою.
12. Вчителю слід дорожити довір’ям дитини, любити її, захищати, поважати її почуття. Тоді між учителем і дітьми складатимуться доброзичливі, щирі стосунки. Педагог повинен берегти найвище благо: людську гордість, недоторканість особистості, гідність дитини.


Як зацікавити користувача книгою
(поради педагогам)
Формування навичок кваліфікованого читача - це складне, але дуже важливе завдання, яке потрібно вирішувати. Один із секретів або ключів до розв'язання цієї проблеми – це зацікавлення, захоплення художнім словом і твором, що вивчається. У кожного педагога мають бути методи, прийоми і форми роботи, які крок за кроком ведуть учнів у світ великої літератури.

Серед найбільш ефективних слід виділити такі, які вже перевірені досвідом:

1. Знаходити «родзинку» у кожному творі и використовувати її для зацікавлення. Виразно читати найяскравіші сторінки твору.
2. Знайти «ключ», який відкрив би серце читача для сприйняття твору.
3. Вміти віднайти у книзі ті захоплюючі епізоди, які обов'язково мають заінтригувати читача. Їх можна прочитати на початковому етапі вивчення твору за принципом «далі буде...».
4. Проводити показ ілюстрацій, що має залучити учня до читання (наприклад, ілюстрації до твору «П'ятнадцятирічний капітан» Ж. Верна).
5. Практикувати на уроці проведення самостійних робіт - складання плану до всього тексту або частини книги (5-7 кл.).
6. Працювати з текстами, що дає змогу вчителеві і учневі перевірити, наскільки добре запам'ятався зміст книги.
7. У 5-6 класах практикувати ведення читацьких щоденників. Навчити дітей ро¬бити записи, щоб це не забирало багато часу.
8. Учням 7-8 класів запропонувати «Словник кваліфікованого читача», куди записувати незрозумілі слова і вислови з прочитаного тексту та їх тлумачення за словником.
9. Учням 9-11 класів запропонувати виписувати цитати: думки авторів, героїв твору, крилаті вислови, які особливо сподобалися. Вони стануть у пригоді при усних відповідях і для написання творів.
10. Починаючи з 5-го класу, вчити дітей визначати тему (спираючись на назву твору) та головну думку (ідею) твору.
11. Вчити учнів бачити деталі, які часто допомагають розкриватиобрази героїв, розуміти їхні вчинки.
12. Рекомендувати учням книги для додаткового читання, допомагати зорієнтуватись у безмежному світі літератури.
13. Не забувати щораз приводити дітям аргументи на користь тих, хто любить книги і старанно читає.
14. Завжди відзначати і заохочувати учнів, які багато читають. Особливо враховувати це при виставленні атестаційних та семестрових оцінок.
15. Час від часу проводити конкурси читачів-ерудитів, вікторини, брейн-ринги, КВК, літературні конкурси у класі, між класами в паралелі.
16. Зачитувати короткі анотації цікавих книг письменника під час вивчення його творчості.
17. Вчити учнів сприймати книгу на емоційному рівні. (Чи захопив вас твір, схвилював, зацікавив, викликав сміх, сум, радість, заставив задуматись?).
18. Для кращого розуміння складних творів у старших класах проводити евристичні бесіди.
19. Під час тижнів зарубіжної літератури в школі проводити заходи, які б захоплюали учнів і спонукали до активного чи-тання: інсценізації окремих творів (або уривків); конкурси стіннівок; виставки-конкурси ілюстрацій до вивчених творів; вікторини, конкурси ерудитів тощо.




ОСВІТНІ ПОРТАЛИ

Міністерство освіти і науки України http://www.mon.gov.ua
Освіта та наука України: нормативні акти, база даних ВУЗів та шкіл, новини.
___________________________________________________________________
Освіта-UA http://osvita-ua.net
Новини. ВНЗ. Тестування.
Школа: школа сьогодні, управління, технології навчання, виховання школярів, психологія, позашкільна робота, підвищення кваліфікації, теорія, навчальні програми, оцінювання, законодавство, журнали.
____________________________________________________________________
Освіта в Україні
http://www.ednu.kiev.ua
Українські організації, пов'язані з освітою. Вищі та середні навчальні заклади. Освіта за кордоном, гранти. Преса. Виставки та семінари. Дистанційне навчання.
_____________________________________________________________________
Освітній портал - освіта в Україні, освіта за кордоном
http://www.osvita.org.ua
Довідник ВНЗ України.
Зовнішнє тестування. Абітурієнту. Новини освіти та науки України та закордону. Каталог освітніх сайтів. Форум. Реферати, курсові, дипломні. Освіта за кордоном.
______________________________________________________________________
Шкільний портал "Острів знань"
http://ostriv.in.ua
Комплексна інформація про навчання і дозвілля. Чинні навчальні програми, методичні документи. Деякі окремі аспекти навчання. Плани роботи шкіл, атестація. Сценарії проведення свят, вікторин. Зарубіжний досвід. Обмін педагогічним досвідом, обговорення, поради, точки зору. Про історію освіти, навчання та видатних педагогів. Питання ліцензування освітньої діяльності в Україні. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів. Огляди українських педагогічних видань, дайджести, публікації.
_______________________________________________________________________
Вчитель вчителю, учням та батькам http://teacher.at.ua
Накази, листи, рекомендації. Поради та рекомендації для вчителів та батьків. Поради психолога.
_______________________________________________________________________
ПОЧАТКОВА ШКОЛА Портфоліо вчителя
http://aura.at.ua
Інформація для вчителя початкової школи.
_______________________________________________________________________
Супер клас
http://myclass.at.ua
Сайт вчителя початкових класів школи №118 міста Кривий Ріг. Скарбничка вчителя. Законодавство. На допомогу вчителю. Психологічні тести для дітей. Робота з батьками. Молодому вчителю. Навчальні програми. Виховна робота. Методичний порадник. Матеріали до уроку. Українська мова. Правова iнформацiя.
_______________________________________________________________________
ВЧИТЕЛЯМ – ПРЕДМЕТНИКАМ UROKI.NET
http://www.uroki.net
Все для вчителя: поурочне і тематичне планування, відкриті уроки, сценарії шкільних свят, методичні розробки, конспекти уроків, підручники, лабораторні, контрольні роботи і безліч інших матеріалів для вчителів - предметників, матеріали для педагогів-організаторів, шкільних психологів, завучів, класних керівників і директорів шкіл, ліцеїв, гімназій.
________________________________________________________________________
Інформація педагогу http://ped-inform.org.ua
Новини освіти і науки України. Зовнішнє оцінювання (ЗНО). Нормативно-правові документи. Виховна робота. Вчителям - предметникам.
_________________________________________________________________________
Математика в школі. Математика для школи
http://www.formula.com.ua
Цікаві математичні факти, історії з життя математиків, означення, описи понять, правила, теореми, закони, властивості, формули, математичні таблиці, розв'язки задач з елементарної математики, збірки прикладів.
__________________________________________________________________________
Фізика в школі. Сайт вчителів України http://fizika.net.ua
Матеріали для роботи вчителів фізики: методики, новини, бібліотека для учнів та вчителів, програми, уроки фізики.
___________________________________________________________________________
Шкільна фізика http://sp.bdpu.org
Теорія, задачі, тести, демонстрації, лабораторні роботи, методика навчання.
____________________________________________________________________________
Для вчителя хімії та біології. Український біологічний сайт http://www.biology.org.ua
Висвітлення сучасного стану біологічної науки та освіти в Україні.
____________________________________________________________________________
Все для учителя біології
http://bio.1september.ru
Електронна версія газети «Біологія». Матеріали для вчителів: «Я йду на урок біології».
____________________________________________________________________________
Для вчителя хімії та біології http://www.uroki.net/docxim.htm
Розробки уроків, календарні, тематичні, поурочні плани, розробки уроків для вчителя хімії та біології в школі.
____________________________________________________________________________
Географія в школі http://geosite.com.ua
Географія в школі на «Географічному порталі»: програми, поурочне планування, розробки уроків, електронні уроки, практичні роботи, нетрадиційні уроки, задачі, література, довідкові матеріали.
_____________________________________________________________________________
Географія в школі http://ukr-tur.narod.ru/shkola/shkola.htm
Географія в школі на сайті «Світ географії та туризму»: розробка уроків, виховні заходи, методичні рекомендації.
_____________________________________________________________________________
Українська мова і література http://ridnamova.ck.ua
Сайт для учителів української мови і літератури.
_____________________________________________________________________________
Українська мова. Українська література. Зарубіжна література. Позакласна робота. На допомогу учням.Інститут післядипломної педагогічної освіти Київського міського педагогічного університету імені Б.Д.Грінченка
http://ippo.org.ua
Інформація для учителів - предметників на інформаційно-методичному сайті: методичні рекомендації, дидактичний матеріал, цікавий досвід.
______________________________________________________________________________
Українська мова і література в школі
http://www.ukr-in-school.edu-ua.net
Електронна версія науково-методичного журналу.
_______________________________________________________________________________
Російська мова та література
Культура письменной речи.
http://www.gramma.ru
Вчителю російської мови: методичні розробки уроків.
_______________________________________________________________________________
Коллекция: русская и зарубежная литература для школы
http://litera.edu.ru
Колекція «Російського загальноосвітнього порталу»: російська та зарубіжна література для школи.
_______________________________________________________________________________
Іноземна мова
Для учителей английского языка
http://englishaz.narod.ru/teachers/intro.htm
Методика, планування, розробки уроків.
_______________________________________________________________________________
Методические пособия для учителей немецкого языка
http://www.langinfo.ru/index.php?sect_id=2133 Методкабинет учителя немецкого языка
_______________________________________________________________________________
Вчительський фестиваль педагогічних ідей «Відкритий урок». Фестиваль дослідницьких та творчих робіт учнів «Портфоліо».Вивчення німецької мови
http://www.daad.org.ua/ukr/2.5.7.htmlЛінки до теми "Вивчення англійської мови".
________________________________________________________________________________
Інформатика
Світ ПК. Учитель-учителю http://www.svit-pk.cpto1.vn.ua/
Інформаційно - освітній портал на допомогу вчителю інформатики: плани-конспекти з інформатики, цікаві статті, інструкції, програми.
_________________________________________________________________________________
Інформатика в школі http://informatik.at.ua
Інформація про програмне забезпечення, яке можна використати на уроках інформатики. Цікаві та необхідні матеріали для вчителів інформатики. Плани-конспектів уроків інформатики
_________________________________________________________________________________
Уроки образотворчого мистецтва та праці в школі
Слово вчителя
http://konserg.ucoz.ua
Цей сайт cтворено для поширення власного досвіду, для спілкування, обміну ідеями тощо. Розробки поурочних планів, виховних годин, комп'ютерних програм, тестів. Вчителям інформатики, образотворчого мистецтва.
__________________________________________________________
Трудове навчання
http://trudove.org.ua
Сайт для учителів трудового навчання та обслуговуючої праці. Сучасні технології. Радіоелектроніка. Декоративне мистецтво.
Робота з обдарованими дітьми

http://man.gov.ua Мала академія наук (сайт).
http://www.iod.gov.ua Інститут обдарованої дитини АПН України.
http://sites.google.com/site/edisonixxi Всеукраїнський конкурс юних дослідників та винахідників „Едісони XXI століття".
https://sites.google.com/site/vvtuvir Cайт „Всеукраїнського відкритого турніру юних винахідників і раціоналізаторів".
http://www.man.rv.ua Рівненська Мала академія наук учнівської молоді.
                                    


                          2017 рік

01.01
Новий рік!
Всесвітній день миру        
06.01
Святвечір. Багата кутя
07.01
Різдво Господа Ісуса Христа
11.01
Всесвітній день «спасибі»
12.01
110 років від дня народження Сергія Павловича Корольова (1907-1966), українського вченого, конструктора ракетно-космічних систем
14.01
День Святителя Василя Великого. Новий рік за старим стилем
135 років від дня народження Івана Івановича Огієнка (митрополит Іларіон, 1882-1972), українського вченого, державного, освітнього й релігіозного діяча, мовознавця, історика, педагога
80 років від дня народження Євгена Пилиповича Гуцала (1937-1995), українського прозаїка, поета, публіциста й кінодраматурга
15.01
395 років від дня народження Жана Батиста Мольєра (1622-1673), французького драматурга, актора, творця класичної комедії, режисера
18.01
Святвечір. Голодна кутя
19.01
Богоявлення Господнє. Водохреще
21.01
Міжнародний день обіймів
22.01
День Соборності  (день Злуки)
23.01
185 років від дня народження Едуарда Мане (1832-1883), французького живописця
24.01
285 років від дня народження П’єра Огюстена де Бомарше  (1732-1799), французького драматурга, дипломата, громадського діяча
25.01
День студентів  (Тетянин день)
27.01
Міжнародний день пам’яті  жертв Голокосту
185 років від дня народження Льюїса Керрола (Чарльз Доджсон, 1832-1898), англійського письменника, математика, священника
29.01
День пам’яті Героїв  Крут (1918)
220 років від дня народження Франца Петера Шуберта (1797-1828), австрійського композитора

01.02
130 років від дня народження Євгена Филимоновича Маланюка (1887-1968), українського поета, мистецтвознавця, літературознавця
02.02
80 років від дня народження Олександра Антоновича Захаренка (1937-2002), українського педагога-новатора, учителя математики й фізики, організатора народної освіти
205 років від дня народження Євгена Павловича Гребінки (1812-1848), українського й російського поета, прозаїка, байкаря, видавця, громадського діяча
День бабака
07.02
День безпеки в Інтернеті
205 років від дня народження Чарлза Діккенса (1812-1870), англійського письменника-реаліста
13.02
Всесвітній день радіо      
14.02
День Святого Валентина. День закоханих
Міжнародний день дарування книг
День комп’ютерника
15.02
День пам’яті воїнів – інтернаціоналістів
Стрітення Господнє
17.02
День спонтанного прояву доброти
20.02
День Героїв Небесної Сотні
21.02
Міжнародний день рідної мови
25.02
130 від дня народження Леся Курбаса (Олександр Зенон, 1887-1937), українського театрального режисера, громадського діяча, актора, драматурга й публіциста, педагога, перекладача, фундатора нового українського модерного театру «Березіль»
26.02
215 років від дня народження Віктора Гюго (1802-1885), французького письменника-романіста, публіциста, громадського діяча

01.03
Всесвітній день цивільної оборони
Всесвітній день імунітету
Всесвітній день кішок
02.03
135 років від дня народження Архипа Юхимовича Тесленка (1882-1911), українського письменника, драматурга, етнографа, публіциста
03.03
Всесвітній день письменника
05.03
190 років від дня народження Леоніда Івановича Глібова (1827-1893), українського педагога, байкаря, поета-лірика, драматурга, публіциста, журналіста, видавця, культурно-освітнього діяча
Всесвітній день дитячого телебачення і радіомовлення
08.03
Міжнародний жіночий день
09.03
День народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), видатного українського  поета, художника, мислителя, просвітника, громадського діяча 
10.03
230 років від дня народження Устима Якимовича Кармалюка (1787-1835), українського народного героя
14.03
Міжнародний день числа «Пі»
15.03
Всесвітній день захисту прав споживачів
16.03
135 років від дня народження Христини Олексіївни Алчевської (1882-1931), української поетеси, перекладача, педагога
18.03
День працівника податкової та митної справи України
День працівника житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення
20.03
Всесвітній день Землі
21.03
Всесвітній день поезії
Міжнародний день лісів
Міжнародний день лялькаря
Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації 
22.03
Всесвітній день водних ресурсів
175 років від дня народження Миколи  Віталійовича Лисенка (1842-1912), видатного українського композитора, диригента, етнографа, педагога, громадського діяча
23.03
Всеукраїнський день працівників культури й аматорів народного мистецтва
Всесвітній день метеоролога
24.03
Всесвітній день боротьби з туберкульозом
25.03
День служби безпеки України
25.03
Година Землі
День Національної гвардії України
27.03
Міжнародний день театру
31.03
135 років від дня народження Корнія Івановича Чуковського  (Корнейчуков Микола Васильович, 1882-1963), російського письменника, критика, перекладача, літературознавця

01.04
День Сміху!
Міжнародний день птахів
02.04
Міжнародний день дитячої книги (відзначається у день народження Г.-Х. Андерсена (1805 – 1875), датського письменника- казкаря)
День геолога
04.04
День створення НАТО (1949)
День веб-майстра
06.04
Міжнародний день спорту на благо миру та розвитку
07.04
Благовіщення Пресвятої Богородиці
Всесвітній день здоров’я
08.04
Вхід Господній в Єрусалим (Вербна неділя)
10.04
80 років від дня народження Белли Ахатівни Ахмадуліної (1937), російської поетеси, перекладача
11.04
Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів
12.04
Всесвітній день авіації і космонавтики (Міжнародний день польоту людини в космос)
13.04
Всесвітній день рок-н-ролу
14.04
День ДАІ МВС України
15.04
565 років від дня народження Леонардо да Вінчі (1452-1519), італійського живописця, скульптора, архітектора, ученого-енциклопедиста, інженера-механіка, математика, філософа, представника доби Високого Відродження
16.04
Пасха Христова - Великдень
Український день навколишнього середовища
17.04
День пожежної охорони
18.04
Міжнародний день пам’яток та історичних місць
22.04
Міжнародний день Землі
23.04
Всесвітній день книг і авторського права
Всеукраїнський день психолога
24.04
Міжнародний день солідарності молоді
25.04
110 років від дня народження Миколи Петровича Трублаїні (1907-1941), українського письменника
26.04
Міжнародний день памяті Чорнобиля (1986)
Міжнародний день інтелектуальної власності
Міжнародний день секретаря
28.04
Всесвітній день охорони праці
29.04
Міжнародний день танцю
30.04
Всесвітній день поріднених міст
Міжнародний день джазу

01.05-02.05
Свято Весни і  Праці
03.05
День Сонця
Всесвітній день свободи преси
День кондитера
05.05
Міжнародний день боротьби за права інвалідів
06.05
Міжнародний день астрономії
07.05
День радіо
08.05
Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
День пам’яті та примирення
09.05
День Перемоги
12.05
Всесвітній день медичних сестер
14.05
День матері в Україні (друга неділя травня)
Всесвітній день мігруючих птахів
15.05
Міжнародний день захисту клімату
Міжнародний день сім’ї
16.05
200 років від дня народження Миколи Івановича Костомарова (1817-1885), українського й російського історика, письменника, літературознавця, педагога, етнографа, фольклориста, суспільно-політичного діяча
17.05
Всесвітній день інформаційної спільноти
95 років від дня народження Анатолія Андрійовича Дімарова (1922), українського письменника
18.05
Міжнародний день музеїв
День вишиванки (третій четвер травня)
День боротьби за права кримськотатарського народу
20.05
День Європи в Україні (третя субота травня)
День науки в Україні (третя субота травня)
Всесвітній день метролога
21.05
День памяті жертв політичних репресій
День молодіжних і дитячих громадських організацій України
Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку
22.05
Міжнародний день біологічного різноманіття
24.05
День слов’янської писемності і культури
Європейський День Парків
105 років від дня народження Михайла Панасовича Стельмаха (1912-1983), українського прозаїка, поета, драматурга, громадського діяча
25.05
Вознесіння Господнє
День філолога
27.05
День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження (остання субота травня)
28.05
День прикордонника
День хіміка
29.05
Міжнародний день миротворців ООН
30.05
День жіночої емансипації (День емансипе)
31.05
Всесвітній день без  тютюну

01.06
Міжнародний день захисту дітей
Всесвітній день батьків
04.06
День Святої Трійці. П’ятидесятниця
Міжнародний день безневинних дітей – жертв агресії
День працівників водного господарства України
День працівників місцевої промисловості України
05.06
Всесвітній день охорони навколишнього середовища
06.06
День журналіста України
08.06
Всесвітній день океанів
Міжнародний день домогосподарки і домохазяїна
09.06
Міжнародний день друзів
11.06
Всесвітній день боротьби з дитячою працею
День працівників текстильної і легкої промисловості
14.06
Всесвітній день донора крові
15.06
День захисту людей похилого віку
18.06
День медичного працівника
День батька (день тата)
20.06
Всесвітній день біженців
22.06
День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні
23.06
День державної служби ООН
Міжнародний Олімпійський день
24.06
День винахідника і раціоналізатора
25.06
День митної служби України
День дружби та єднання слов’ян
День молоді
Міжнародний день моряка
26.06
Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу
27.06
Всесвітній день рибальства
28.06
День Конституції України

Комментариев нет:

Отправить комментарий